Przejdź do treści

IP BOX - co to jest?

IP Box to ulga podatkowa, pozwalająca na preferencyjne opodatkowanie stawką 5% dochodów uzyskiwanych z tzw. praw własności intelektualnej.

Mogą z niej skorzystać również osoby tworzące programy komputerowe. Dzięki IP BOX Programista zyskuje bardzo atrakcyjną ulgę.

W tym artykule opiszemy, jakie warunki należy spełnić, byś mógł bezpiecznie rozliczyć ulgę IP BOX jako programista, by zatrzymać dla siebie większość odprowadzanego obecnie podatku. Czytaj dalej, jeśli chcesz zostawić w kieszeni od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie.

Jakie warunki powinien spełnić programista, by móc korzystać z ulgi IP BOX?

1. Prowadzenie działalności gospodarczej.

Po pierwsze, musisz rozliczać się z Kontrahentem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej;

Jeśli w celu skorzystania z preferencji podatkowej dla programistów, rozważasz założenie działalności, napisz do nas – pomożemy załatwiając za ciebie wszystkie formalności.

2. Ponoszenie kosztów prowadzenia działalności

By rozliczyć IP BOX konieczne jest ponoszenie kosztów prowadzenia działalności. W innym wypadku nie mamy możliwości ustalenia wskaźnika NEXUS, służącego do obliczenia finalnej podstawy opodatkowania preferencyjną stawką 5%.

Jeśli nie pozdlecamy zadań w formie kontraktu B2B, wskaźnik wyniesie 1, co oznacza, że całość dochodu będzie podlegać pod Ulgę IP BOX.

3. Posiadanie praw autorskich

Kolejnym warunkiem jest posiadanie autorskiego prawa do tworzonego programu komputerowego. Jest on spełniony na potrzeby Ulgi IP BOX, jeśli jako programista przenosisz na kontrahenta prawa autorskie do stworzonego programu (lub jego części);

4. Wytwarzanie, lub ulepszanie własności intelektualnej.

Pozostaje Ci ustalenie, czy wytworzono, rozwinięto lub ulepszono kwalifikowane IP (własność intelektualną) w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Przykładowe działania, mające charakter działalności badawczo-rozwojowej:

tworzenie nowych systemów operacyjnych lub języków;

projektowanie i wdrażanie nowych wyszukiwarek opartych na oryginalnych technologiach;

działania zmierzające do rozwiązywania konfliktów w ramach sprzętu lub oprogramowania w oparciu o proces reorganizacji systemu lub sieci;

tworzenie nowych lub bardziej wydajnych algorytmów w oparciu o nowe techniki;

tworzenie nowych i oryginalnych technik szyfrowania lub zabezpieczeń.

Nie jesteś pewny, czy kwalifikujesz się do skorzystania z ulgi IP BOX?

Możesz bezpłatnie to sprawdzić, wypełniając krótki formularz.

Wystarczą nam odpowiedzi na kilka prostych pytań.

Kwalifikuję się do skorzystania z ulgi. Co dalej?

Pierwszym krokiem złożenie wniosku o indywidualną interpretację podatkową.

Bez niej, jesteś narażony na negatywne konsekwencje w przypadku kontroli, takie jak:

konieczność zwrotu nieodprowadzonego podatku,

wezwanie do zapłaty odsetek,

pociągnięcie do odpowiedzialności karnej.

Niestety, nawet pozytywna opinia, wydana na podstawie złożonego wniosku, nie stanowi gwarancji bezpieczeństwa w razie kontroli.

We wniosku nie możesz pominąć żadnego istotnego faktu, z uwagi na to, że organ podatkowy nie bada nic, poza ujętym we wniosku stanem faktycznym. Jeśli ten element będzie sporządzony nieprawidłowo, to sama interpretacja, w przypadku kontroli, zostanie uznana za nieważną.

Jak długo zajmuje przygotowanie wniosku?

Na przygotowanie wniosku potrzebujemy od 7 do 14 dni od momentu udzielenia odpowiedzi na nasze pytania.

Jaki jest czas oczekiwania na intepretację?

Czas oczekiwania może wynieść do 3 miesięcy. W niektórych przypadkach może on ulec wydłużeniu na skutek wezwania podatnika przez organ skarbowy w celu uzupełnienia braków formalnych wniosku. Obecnie z uwagi na zmiany wprowadzone tarczą antykryzysową proces ten może wydłużyć się do 6 miesięcy.

IP BOX - odrzucony wniosek – co robić?

Na szczęście można ubiegać się o wydanie interpretacji dowolną ilość razy. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie, dlatego też inaczej ujęty stan faktyczny, precyzyjne odpowiedzi na pytania, a nawet inny pracownik urzędu, może zadecydować o wydaniu pozytywnej opinii przy kolejnym podejściu. Dzięki naszemu doświadczeniu z powodzeniem uzyskaliśmy pozytywne interpretacje tam, gdzie innym znanym firmom się nie udało. Jeśli korzystasz z usług biura rachunkowego i rozważasz zmianę, sprawdź jak to zrobić w naszym artykule „Jak zmienić Biuro rachunkowe – krok po kroku”

Zwiększ swoje szanse na pozytywną indywidualną interpretację podatkową.

Skontaktuj się z nami - przygotujemy dla Ciebie prawidłowo wypełniony wniosek.

Z powodzeniem uzyskaliśmy pozytywne interpretacje tam, gdzie innym znanym firmom się nie udało.

Jak programista może zagwarantować sobie bezpieczeństwo korzystania z IP Box?

Równie ważne, jak sam wniosek jest zadbanie o prawidłowe prowadzenie ewidencji.

Jeżeli wymagana ewidencja na potrzeby skorzystania z ulgi IP Box będzie prowadzona poprawnie, jesteś chroniony przed:

Zapłatą podatku – nawet w przypadku zmiany interpretacji co może mieć miejsce

Zapłatą odsetek;

Odpowiedzialnością za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

Jeśli korzystasz z usług biura rachunkowego, to ono odpowiada za poprawne prowadzenie ewidencji i ponosi pełną odpowiedzialność karno-skarbową. Tym sposobem jesteś w 100% chroniony przed zwrotem podatku, odsetkami i odpowiedzialnością karną, w przypadku zmiany, wygaśnięcia, lub uchylenia interpretacji przez sąd.

Podsumowanie

Ulga IP BOX uprawniająca programistów do korzystania z preferencyjnej, 5% stawki podatku jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem w porównaniu do umowy o pracę, ryczałtu czy podatku liniowego. Proces, choć budzi spore obawy, w zasadzie sprowadza się do prawidłowego wypełnienia wniosku i rzetelnego prowadzenia ewidencji.

Skorzystanie z usług biura rachunkowego zapewnia nie tylko gwarancję Twojego bezpieczeństwa i spokój o pieniądze zaoszczędzone dzięki IP Box. To także pewność co do sprawnego przebiegu procesu składania wniosku i bieżącego rozliczania ulgi. Nie musisz wtedy znać się na podatkach, śledzić zmian przepisów, ani martwić w przypadku kontroli.

Zapewnij sobie gwarancję bezpieczeństwa korzystania z ULGI IP BOX

Skorzystaj z naszych usług. Załatwimy za ciebie wszystkie formalności

IP BOX bez zmartwień – to my odpowiadamy za poprawne prowadzenie ewidencji i ponosimy pełną odpowiedzialność za Twoje rozliczenia.

Mariusz Purzycki, Prezes Biura Rachunkowego Optiofin.
Poznaj autora wpisu

Mariusz Purzycki, Prezes Biura Rachunkowego Optiofin.

Przedsiębiorca z kilkunastoletnim doświadczeniem w branżach usługowych. Bogate doświadczenie w prowadzeniu własnych firm pozwala mi na realne wsparcie klientów w rozwoju ich przedsiębiorstw. Jako założyciel biura rachunkowego, zdaje sobie sprawę z wagi prawidłowego zarządzania finansami w biznesie. Dlatego też, wsparcie dla klientów nie kończy się na kwestiach księgowych, ale obejmuje również kompleksowe wsparcie w rozwijaniu biznesu.

Zapytaj o szczegóły.

Bezpłatna wycena w 24 godziny

Zastanawiasz się jak możemy Cię odciążyć lub co w praktyce możemy dla Ciebie zrobić? Zamów bezpłatną wycenę i porozmawiajmy o tym, jak może wyglądać współpraca!

Podziel się ze znajomymi

Udostępnij post

Podobne wpisy

13 listopada 2023

Dołącz do zespołu: Samodzielna_y Księgowa_y

Miejsce pracy: ul. Jana Heweliusza, Gdańsk
Forma zatrudnienia: Umowa o pracę
Wymiar czasu pracy: Pełen etat
Wynagrodzenie: od 7 000 do 9 000 zł brutto

14 listopada 2022

Jak zmienić Biuro Rachunkowe?

Zmiana Biura Rachunkowego szybko i sprawnie – krok po kroku.

Copyright 2021 by Optiofin. Wszelkie prawa zastrzeżone.